Etykiety

czwartek, 26 czerwca 2014

Aromaterapia

Już w 3000 r.p.n.e., w czasach sumeryjskich, aromaterapia była wykorzystywana w leczeniu różnych schorzeń. Polega ona na wprowadzeniu do organizmu olejku eterycznego, pozyskiwanego z pachnących części roślin, różnymi drogami. 
- oddechowymi: za pomocą "parówki", kominków zapachowych, inhalacji
- przez skórę: za pomocą masażu, kąpieli i  kompresu nasączonego mieszanką. 
Olejek eteryczny jest substancją
bardzo silnie skoncentrowaną, dlatego nie należy stosować jej bezpośrednio na skórę, tylko w mieszance z bazowym olejem roślinnym.
Wszystkie olejki w podobnym stopniu wykazują działanie przeciwzapalne, przeciwbakteryjnie i odkażające. Jest to bardzo przyjemna terapia nie tylko ciała, a także zmysłów i psychiki, ponieważ zawarte w niektórych z nich substancje poprawiają w pewnym stopniu nastrój. Niestety, nie wszyscy mogą sobie pozwolić na taki zabieg. Przeciwwskazania dotyczą kobiet w ciąży, karmiących piersią, małych dzieci, osób nadwrażliwych na substancje zawarte w olejku, z chorobami skóry oraz alergików, astmatyków.

Do tej pory wypróbowałam następujące olejki:

- mandarynkowy - otrzymywany z owoców drzewa mandarynkowego. Łagodzi bezsenność, napięcia nerwowe, stany depresyjne, irytacje, nudności, zaparcia a także dolegliwości wątrobowe.

- bergamotowy - ma wspaniały zapach, który można także znaleźć w herbacie Earl-Grey. Ze względu na ten aromat stał się moim ulubionym olejkiem. Ma właściwości antyseptyczne i antywirusowe. Pomocny w leczeniu opryszczki, łojotoku i trądziku. Zalecany jest do cery tłustej. 

- cytrynowy - poprawia funkcje systemu odpornościowego, przyspiesza gojenie się ran, a także obniża temperaturę w przypadku gorączki i ciśnienie u chorych cierpiących na nadciśnienie.

- lawendowy - po raz pierwszy użyłam go w celu poprawienia kompozycji zapachowej płukanki z l-cysteiną. Działa antyseptycznie, łagodzi bóle głowy, menstruacyjne, a także skutki ukąszeń owadów. Ponadto, polecany jest w stanach napięciowych, bo działa uspokajająco i łagodzi bezsenność.

Dla mnie najlepszą formą aromaterapii jest masaż, który wykonuję poprzez zmieszanie kilku kropel oleju roślinnego, np. arganowego z kilkoma kroplami wybranego eterycznego. Daje mi to uczucie rozgrzania organizmu, a także odprężenia i relaksu. Ponadto, lubię wdychać wybrane kompozycje zapachowe za pomocą kominka. Dolewam do niego niewielką ilość wody, kilka kropel olejku i umieszczam w nim podgrzewacz. Jest to wspaniała forma relaksu, a przyjemny zapach wypełnia pomieszczenie przez długie godziny.




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz